укр   eng  
з лікарських засобів та контролю за наркотиками
у Чернігівській області
15.07.2013 "Фальсифікація лікарських засобів. Загроза життю та кримінальна відповідальність."

Проблема фальсифікації лікарських засобів є дуже нагальною для українського суспільства, оскільки загрожує життю та здоров’ю людей. Держава приділяє значну увагу у цій проблемі.

         То що таке – фальсифіковані лікарські препарати ?

За визначенням  Всесвітньої організації охорони здоров’я фальсифікованим (контрафактним) лікарським засобом є продукт з етикеткою, що не відповідає дійсному вмісту препарату та (або) виробнику чи походження якого свідомо приховано.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про лікарські засоби» фальсифікований лікарський засіб – це лікарський засіб який умисно промаркований неідентично (невідповідно) відомостям (одній або кільком з них) про лікарський засіб з відповідною назвою, що внесені до Державного реєстру лікарських засобів України, а так само лікарський засіб, умисно підроблений у інший спосіб, і не відповідає відомостям, у тому числі складу, про лікарський засіб з відповідною назвою, що внесені до Державного реєстру лікарських засобів України.                                                                                                                                        

Виокремлюють кілька основних типів підробок, а саме:

 - препарат, у якому взагалі немає активної речовини;

 - препарат, у якому наявні всі речовини, але невідомо, за яких умов і технологій їх отримано;

 - препарат у якому дорожчу речовину змінено на аналогічну, але дешевшу.

      Найчастіше підробляють препарати, які мають щоденний попит та рекламуються по телебаченню та радіо, до них відносяться знеболювальні, антибіотики, психотропні речовини. Так у Львівській області викрито керівників приватного підприємства, яке при відсутності відповідної ліцензії на оптову та роздрібну торгівлю лікарськими засобами, здійснювало реалізацію лікарських засобів через аптеки Львівської області в 2012 році.

       Одним з чинників поширення фальшивих медикаментів є доступність сучасного устаткування, зокрема поліграфічного, що дозволяє випускати підробки настільки високої якості, що зовні відрізнити фальсифікат від справжнього лікарського засобу практично неможливо.

       Фірми – виробники розуміючи усю важливість боротьби з фальсифікатами приймають різні запобіжні заходи, а саме: змінюють упаковку через певний проміжок виробництва, доповнюють її спеціальними наклейками, галограмами.

       Питання відносно протидії виробництва та обігу фальсифікованих лікарських засобів є предметом постійної уваги з боку держави.

         Підписання і ратифікація нашою державою Конвенції Ради Європи про підробку медичної продукції та подібним злочинам, загрожуючим охороні здоров’я, підтверджують наміри України активно брати участь в боротьбі з

таким небезпечним явищем як фальсифікація лікарських засобів та подібним злочинам, які несуть загрозу здоровью населення країни. Вживання фальсифікованих лікарських препаратів може призвести до відсутності терапевтичної ефективності, невідомого ефекту, побічних реакцій, розвитку хвороби і не виключено, що людина помре.

Необхідно відмітити, що звичайно, виробництво і розповсюдження фальсифікованих лікарських засобів створює загрозу для життя та здоров'я населення України, при цьому наносяться значні збитки легальним виробникам фармацевтичної продукції та державному бюджету, тому і відповідальність за вказані дії має бути відповідною. 

У зв’язку з прийняттям Верховною радою України Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за фальсифікацію або обіг фальсифікованих лікарських засобів» від 05.07.2012 року № 5065-VI, посилено кримінальну відповідальність за виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту або збут завідомо фальсифікованих лікарських засобів та за контрабанду                  фальсифікованих лікарських засобів.

Кримінальний кодекс України відповідно до ст. 305 за контрабанду фальсифікованих лікарських засобів, тобто їх переміщення  через  митний  кордон  України  поза  митним контролем або з приховуванням від митного контролю передбачає покарання у вигляді  позбавленням  волі  на  строк  від п'яти до восьми років з фальсифікованих лікарських засобів, що були предметом контрабанди. А ті самі дії,  вчинені повторно або за  попередньою  змовою групою  осіб,  а  також  якщо  предметом  цих  дій  були  фальсифіковані лікарські засоби у великих розмірах, караються  позбавленням  волі  на  строк від восьми до десяти років з конфіскацією наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів, що були предметом контрабанди, та з конфіскацією майна. Контрабанда фальсифікованих  лікарських  засобів, вчинена  організованою групою,  а також якщо предметом контрабанди фальсифіковані лікарські засоби в особливо великих розмірах, карається позбавленням волі на строк від десяти до дванадцяти років  із  конфіскацією наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів, що були предметом контрабанди, та з конфіскацією майна.

Стаття 321-1 Кримінального кодексу України за виготовлення,   придбання,   перевезення,   пересилання, зберігання   з  метою  збуту  або  збут  завідомо  фальсифікованих лікарських встановлює   покарання у вигляді позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років з  конфіскацією  фальсифікованих  лікарських  засобів, сировини та обладнання для їх виготовлення. Ті  самі  дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою  осіб,  або  у  великих  розмірах, або якщо вони спричинили тривалий   розлад   здоров'я   особи,   а   так  само  виробництво фальсифікованих лікарських засобів караються  позбавленням  волі  на  строк  від п'яти до восьми років з конфіскацією фальсифікованих лікарських засобів, сировини, обладнання для їх виготовлення та майна. А дії, передбачені частинами першою або другою згаданої вище статті, якщо  вони  спричинили  смерть  особи або інші тяжкі наслідки, або вчинені в особливо великих розмірах караються  позбавленням  волі  на  строк від восьми до десяти років або довічним   позбавленням   волі,   з   конфіскацією фальсифікованих  лікарських  засобів,  сировини, обладнання для їх виготовлення та майна.

     Особа,  яка  добровільно  здала  фальсифіковані лікарські засоби  та  вказала  джерело  їх  придбання  або сприяла розкриттю злочинів,  пов'язаних  з  їх обігом, звільняється від кримінальної відповідальності за придбання,   перевезення,  пересилання  чи зберігання з метою збуту, збут завідомо фальсифікованих лікарських засобів,  їх  ввезення на територію України, вивезення з території України,  транзит  через  її територію (частина перша статті 321-1 КК України, якщо такі дії не створили загрози для життя чи здоров'я людей).