укр   eng  
з лікарських засобів та контролю за наркотиками
у м. Києві
13.09.2013 Увага! Державна служба з лікарських засобів у м. Києві 11 вересня 2013 року провела спільну з Департаментом охорони здоров`я КМДА нараду з керівниками суб`єктів господарювання м. Києва

Державна служба з лікарських засобів у м. Києві 11 вересня 2013 року провела спільну з Департаментом охорони здоров`я КМДА нараду з керівниками суб`єктів господарювання  з питань удосконалення реалізації пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою.

 

У нараді прийняли участь :

 

Гудзь Наталія Ярославівна- начальник Державної служби з лікарських засобів у м. Києві (далі- Служба).

Арешкович Алла Олександрівна - заступник директора Департаменту охорони здоров`я КМДА.

Коновалова Людмила Миколаївна- начальник відділу організації державного контролю дотримання ліцензійних умов оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами Служби.

Безносюк Ольга Вацлівна – начальник відділу державного контролю якості лікарських засобів Служби.

Чуб Роман Валентинович – завідувач сектором організації державного контролю якості медичної продукції Служби.

Шмакова Наталія Євгеніївна – головний спеціаліст сектору інформаційно- аналітичного забезпечення  та документообігу Служби – куратор від Служби по пілотному проекту.

Керівники найбільш розгалужених аптечних мереж м. Києва ( всього: 20 представників).

 

Начальник Служби – Гудзь Н.Я. відкрила нараду та розповіла про історію розвитку даного проекту  - а саме:

 

            Тема сьогоднішньої наради  вкотре буде пов`язана саме із соціальними ініціативами, які фармацевтична спільнота просто зобов`язана підтримати. І ми, розраховуючи на Ваше розуміння, зібралися, щоб ще раз обговорити нові нормативні документи щодо впровадження державного регулювання цін та усунення перешкод до його реалізації.

 

Кілька слів про історію розвитку даного проекту.

 

1.    Постанова КМУ від 25 квітня 2012 р. № 340 «Про реалізацію пілотного проекту  щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби  для лікування осіб з гіпертонічною хворобою» (дія Постанови спочатку була запроваджена  з 1 червня по 31 грудня 2012р.) визначила для регулювання 7 молекул, так званих МНН, та усі торгівельні назви лікарських засобів із цими діючими речовинами. (Це еналапріл, бісопролол, лізінопріл, амлодіпін, ніфедіпін, метопролол, небіволол).

2.    Постановою КМУ від 30 січня 2013 р. № 53 дію Пілотного проекту подовжено  по 31 грудня 2013 р.

3.     Граничні торгівельні надбавки, оптово- відпускні ціни на такі лікарські засоби, референтна ціна для відшкодування населенню  вартості лікарських засобів були  затверджені наказом МОЗ України від 01.06.2012 № 419 «Про затвердження реєстру граничного рівня оптово-відпускних та порівняльних  (референтних) цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою станом на 01 червня 2012 р.», до якого систематично вносилися зміни.

4.     Державна служба з лікарських засобів у м. Києві включилася у інформаційну роботу серед СГД м. Києва з моменту виходу цих нормативних документів  - поширювала інформативні матеріали, випущені МОЗ України, а згодом перевіряючи їх наявність у аптеках  міста.

5.    Представник Державної служби з лікарських засобів у м. Києві – Шмакова Н.Є. бере  постійну участь у  спільних з Департаментом охорони здоров`я заходах - засіданнях робочої групи  з реалізації пілотного проекту, інформуванні керівників  суб`єктів господарювання аптечної мережі м. Києва  з метою укладання угод про співпрацю в рамках зазначеного  Пілотного проекту та  подальшого часткового  відшкодування вартості лікарських засобів

6.    Службою  було доведено до всіх СГД аптечної мережі м. Києва:

-           типові договори про співпрацю;

-           форма реєстру відпущених лікарських засобів для лікування гіпертонічної хвороби, вартість яких підлягає частковому відшкодуванню;

-            форму за якою суб`єкти господарювання надаватимуть перелік  аптечних закладів.

7.    На сайті Служби і нашому щотижневику Амплітуда розміщуються  скановані інформаційні матеріали щодо поінформованості населення про запровадження часткового відшкодування вартості лікарських засобів для лікування гіпертонічної хвороби, крім того постійно йде їх розсилка електронною поштою  на СГД м. Києва з метою їх оновлення у «куточку споживача» та на прохання  СГД, які щойно отримали ліцензії.

8.     При здійсненні планових та позапланових перевірок інспекторами Служби  здійснюється моніторинг наявності інформаційних матеріалів в аптеках м. Києва та ведеться постійний моніторинг щодо наявності  в аптеках лікарських засобів що задіяні в Пілотному проекті та рівня їх граничних оптових та роздрібних цін.

 

            Дозволю нагадати Вам, що відповідно до внесених змін до Ліцензійних умов  а саме - п.2.8. суб`єкт господарювання повинен забезпечити:

 

дотримання    розмірів   граничних   постачальницько-збутовихнадбавок   та   граничних   торговельних   (роздрібних)  надбавок,
встановлених  Кабінетом Міністрів України. Відпуск або наявність в
аптечному  закладі  лікарського  засобу, гранична надбавка на який перевищує  встановлену  Кабінетом  Міністрів України, унеможливлює виконання ліцензіатом цих Ліцензійних умов; { Пункт 2.8 розділу ІІ
доповнено  новим  абзацом  згідно  з  Наказом Міністерства охорони  здоров'я N 134 ( z0417-12 ) від 28.02.2012 }

     дотримання  вимог, установлених постановою Кабінету Міністрів України  від  25  квітня 2012 року N 340 "Про реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби    для    лікування    осіб   з   гіпертонічною   хворобою" (  340-2012-п  ), щодо рівня цін на лікарські засоби для лікування осіб  з гіпертонічною хворобою та їх наявності в аптечному закладі протягом  терміну  реалізації пілотного проекту щодо запровадження державного  регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з   гіпертонічною   хворобою,  передбаченого  вказаною  постановою Кабінету Міністрів України. { Пункт 2.8 розділу ІІ доповнено новим абзацом  згідно  з  Наказом  Міністерства  охорони  здоров'я N 617 ( z1702-12 ) від 03.08.2012 }

 

            9. Станом на 01.09.2013 року у м. Києві  у відшкодуванні вартості лікарських засобів беруть участь – 234 аптек та аптечних пунктів, що дорівнює 18 % від загальної кількості місць провадження  діяльності.

 

Звичайно такий важливий соціальний проект впроваджується не так швидко як хотілося б. І на це є свої причини:

 Одна з них:

В Україні механізм реімбурсації впроваджується при відсутності системи обов`язкового медичного страхування. В умовах страхової медицини є можливість формувати перелік лікарських засобів, вартість яких підлягає повному чи суттєвому 70 %, 50 % відшкодуванню з боку держави, адже  в  такому випадку виникає пряма зацікавленість певних верств населення. Але держава весь час шукає шляхів вирішення даної ситуації.

 

Шмакова Н.Є. – головний спеціаліст Служби доповіла про найновіші ініціативи Уряду та можливості реімбурсації до 90 % від вартості певного переліку гіпертензивних  лікарських засобів -  а саме:

            з метою вдосконалення реалізації Пілотного проекту, Кабінетом Міністрів України 12 червня 2013 року було прийнято постанову № 554 «Питання удосконалення реалізації пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою», якою були внесені зміни до вищезазначених постанов.

Зокрема, перелік лікарських засобів, на які поширюється дія Пілотного проекту, був доповнений комбінованими лікарськими засобами, що сприятиме збільшенню кола пацієнтів з гіпертонічною хворобою, залучених до Пілотного проекту.

Таким чином, наразі дія Пілотного проекту поширюється на наступні лікарські засоби за міжнародними непатентованими назвами (МНН) у вигляді таблеток та капсул: інгібітори АПФ - еналаприл та лізиноприл; бета-адреноблокатори - бісопролол, метопролол, небіволол; антагоністи кальцію - амлодипін та ніфедипін, а також  комбінації цих препаратів: еналаприл (комбінація з гідрохлортіазидом); лізиноприл (комбінація з гідрохлортіазидом); амлодипін (комбінація з лізиноприлом).

            Окрім того, застосовані нові підходи до методики розрахунку як граничного рівня оптово-відпускних цін на лікарські засоби, так і порівняльних референтних цін на них, які будуть підлягають частковому або повному відшкодуванню.

Встановлено, що препарати для лікування осіб з гіпертонічною хворобою в межах кожної міжнародної непатентованої назви (МНН) з урахуванням відповідного дозування поділяються на такі 3 групи залежно від їх вартості з урахуванням граничних постачальницько-збутових та торговельних (роздрібних) надбавок, встановленихпостановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2012 № 340:

·         перша група — лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, вартість яких підлягає частковому відшкодуванню (90%);

·         друга група — лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, вартість яких підлягає частковому відшкодуванню їх вартості (менше 90%);

·         третя група — лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, вартість яких не підлягає відшкодуванню.

При цьому дозволяється відшкодовувати вартість вказаних лікарських засобів, які належать до третьої групи, після декларування зміни їх оптово-відпускної ціни нижче встановлених МОЗ України граничних рівнів цін для препаратів першої або другої групи.

Внесені зміни й до Порядку часткового відшкодування вартості лікарських засобів для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2012 № 907.  

Так, часткове відшкодування вартості препарату здійснюватиметься на рівні затвердженої МОЗ України референтної ціни з урахуванням граничних постачальницько-збутових та торговельних (роздрібних) надбавок, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 340, але не вище фактичного розміру роздрібної ціни упаковки лікарського засобу, що відпускається.

Арешкович А.О.- заступник  директора Департаменту охорони здоров`я КМДА.

 

В 2012-2013 роках спільно з Державною службою з лікарських засобів у м. Києві  оприлюднено інформацію щодо проекту серед суб`єктів господарювання,  які проводять господарську діяльність на підставі ліцензії з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та знаходяться на території відповідних адміністративних  районів міста. Проведено розширені засідання робочої групи з представниками суб`єктів господарювання, надано проект угоди про співпрацю.

 

На початку 2013 року ми працювали лише з аптеками КП «Фармація». На сьогодні з нами в Пілотному проекті  235 аптек 24  суб`єктів господарювання. З них 21 суб`єктом підписано договори, а з 3 суб`єктами в стадії підписання  ( це – ТОВ «ТВА-ГРУПП», ТОВ «Арт Мед», ТОВ «ДІАМЕД»). . Крім того, ТОВ «Азимут» готує документи до підписання  договору.

 

Таки чином по районах м. Києва маємо таку інформацію:

 

            Голосіївський район – 20 аптечних закладів;

            Дарницький район     - 22 аптечні заклади;

            Деснянський район -    28 атечних закладів;

            Дніпровський район  -  38 аптечних закладів;

            Оболонський район  -   18 аптечних закладів;

            Печерський район      -   9 аптечних закладів;

            Подільський  район    -  16 аптечних закладів;

            Святошинський район  -23 аптечні заклади;

            Солом`янський район   -21 аптечний заклад;

            Шевченківський район – 40 аптечних закладів, що задіяні в Пілотному проекті.

Перелік по мірі доповнення  новими аптеками розсилається на райони для інформування лікарів та населення.

 

В закладах охорони здоров`я первинної ланки на правах оренди функціонує 79 аптечних пунктів 17 суб`єктів господарювання. З них :

            в дорослих  поліклініках  - 61 аптечний пункт (77 %);

            в дитячих поліклініках     - 18 аптечних пунктів (23%).

З 61 аптечного пункту, що розташовано в дорослих поліклініках, в пілотному проекті беруть участь 50 пунктів (82 %), 10 аптечних пунктів не приймають участі (16%), 1 аптечний пункт знаходиться в стадії підписання угоди ( 2%)- ТОВ «Азимут».

 

На разі стоїть  задача долучити до Пілотного проекту 10 аптек, розташованих на площах лікувально-профілактичних закладів, ТОВ «Скайлайн», ТОВ «ВКФ Агідель Київ», ТОВ «Медфарцентр»,

 

 

Підсумки наради:

 

Для залучення широкого кола суб`єктів господарювання, що здійснюють роздрібну реалізацію у місті Києві, вирішено:

 

1. Підтримати ініціативи Київської міської Державної адміністрації щодо впровадження  виписки рецептів на ліки для хворих на гіпертонічну хворобу  у стаціонарах;

2.    Розширювати коло пацієнтів за рахунок виявлення у населення  перших ознак гіпертонічної хвороби;

3.    Залучити до Пілотного проекту всі аптечні заклади, що розташовані на територіях  лікувально-профілактичних закладів Департаменту охорони здоров`я КМДА.

4.    Запропонувати: проводити сумісні акції «Дні здоров`я» в аптечних закладах, розміщених у торгівельних комплексах міста, з залученням профільних лікарів;

5.    Державній службі з лікарських засобів у м. Києві продовжувати проводити роз`яснювальну роботу серед суб`єктів господарювання щодо соціальної направленості проекту з метою їх максимального залучення до проекту.